Bobry w oku kamery Bosch DINION IP Starlight

Warunki, w których powstawały zdjęcia do filmu „Holandia – przyroda Delty” były zbyt wymagające dla zwykłych kamer stosowanych przy produkcji filmów. W związku z tym wytwórnia skontaktowała się z Bosch Security Systems, aby opracować alternatywne rozwiązanie.

 

Film prezentuje rezerwaty przyrodnicze Holandii oraz ich mieszkańców, takich jak m.in. bobry. Można je obejrzeć w wielu różnych środowiskach – od żeremi w Parku Narodowym „Biesbosch” przez obszar Delty aż do Morza Północnego. Filmowcom udało się udokumentować wiele różnych gatunków zwierząt oraz ich „historie”. Bywało, że musieli oni spędzić wiele miesięcy w danej lokalizacji, aby uzyskać odpowiednią liczbę nagrań.

ST11a 08.16

Fot. Bosch

„Akurat w przypadku bobrów obecność licznej ekipy filmowej nie była wskazana. Zdjęcia z udziałem bobrów były sporym wyzwaniem, ponieważ zwierzęta te unikają ludzi i są aktywne przeważnie nocą. Dlatego zdecydowaliśmy się użyć kamer Bosch przystosowanych do pracy w nocy. Wspólnie z pracownikami Boscha stworzyliśmy rodzaj mobilnego studia składającego się z trzech kamer sieciowych Bosch DINION IP Starlight 8000 MP oraz kilku inteligentnych iluminatorów podczerwieni, które zostały rozmieszczone w lesie. To niesamowite, że Bosch pokazał nam efekty jakie można osiągnąć przy użyciu tych kamer. Rezultat był olśniewający. Mimo że nie mogliśmy poruszać kamerami – bo mogłoby to wystraszyć zwierzęta – udało nam się nagrać całość sceny. Później z użyciem zoomu udało się wydobyć także szczegóły. I nawet na ekranie o wymiarach 20 x 8 metrów obraz wyróżniał się bardzo wysoką jakością” – mówi producent Ignas van Schaick z wytwórni EMS FILMS.

„Używaliśmy kompaktowej kamery wyposażonej w funkcję wykrywania ruchu, tak więc kamera filmowała tylko wtedy, gdy pojawiały się bobry, a nie na przykład wtedy, gdy poruszały się źdźbła trawy lub woda. Wymagało to korzystania z inteligentnej analizy obrazu, systemu, który umożliwia ustawianie parametrów, które aktywują wykrywanie ruchu – dodaje van Schaick.

Kamery Bosch mają bardzo wysoką rozdzielczość dochodzącą do 5 megapikseli. Zdjęcia mają 2992 x 1680 pikseli przy formacie 16:9 oraz liczbę klatek 30 na sekundę. Takie parametry zapewniają doskonałej jakości obraz z możliwością wykonywania zbliżeń, które doskonale prezentują się także na dużych ekranach. Specjalna technologia czujników oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie redukcji zakłóceń zapewniają wysoką czułość wynoszącą 0,0121 luksa przy 5 megapikselach dla obrazu w kolorze oraz 0,00825 luksa przy rozdzielczości 1080p. Umożliwia to kamerom Bosch DINION IP Starlight 8000 MP rejestrowanie obrazu w kolorze w sytuacjach, w których inne kamery rejestrowałyby już tylko obraz monochromatyczny oraz rejestrowanie obrazu monochromatycznego tam, gdzie inne kamery w ogóle nie mogłyby nagrywać. Trudne warunki oświetleniowe, takie jak zmienne światło z przodu i w tle można filtrować, korzystając z funkcji intelligent Auto Exposure. Funkcja iAE pozwala kamerze Bosch adaptować się do zróżnicowanych warunków oświetlenia i filmować obiekty w jak najkorzystniejszym oświetleniu.

ST11b 08.16

Fot. Bosch

Po umieszczeniu urządzeń w lesie istotnym elementem systemu stały się baterie i utrzymanie zużycia energii na jak najniższym poziomie. Energooszczędne produkty Bosch okazały się bardzo przydatne. Kamery potrzebują do pracy tylko 9 watów energii. Zapis nagrań na lokalnej karcie SD również nie wymaga dużych zasobów energii. Dzięki technologii Starlight, która zapewnia czysty obraz bez zakłóceń przy wysokiej czułości wynoszącej 0,0121 luksa, kamery mogły pracować przez całą noc, zużywając rezerwę energii odpowiadającą jednemu cyklowi ładowania.

Obecnie ekipa EMS FILMS wykorzystuje kamery Bosch przy swoim kolejnym projekcie zatytułowanym „De Wilde Stad”, który pokaże zwierzęta żyjące w dużych miastach, takich jak Amsterdam.

Źródło: Bosch

 

bosch dinion ip starlight 7000 hd nbn 733v p

Kamera Dinion Starlight HD 720p60, D/N. iDNR, zwiększony zakres dynamiki do 84 dB, Analiza Motion+. 1/3” CMOS. 4 strefy prywatności, Opcjonalnie kryptografia: AES 128bit, autoryzacja 802.1x, 2x H.264 (MP, BP+), MJPEG, HD I-frame only, Praca w rozdzielczości 720p, 4CIF, CIF. Czułość (30 IRE), kolor 0,017lx mono 0,0057lx. S/N >50dB. Audio: dwukierunkowe we/wy: G.711 8kHz AAC. PoE (IEEE 802.1at Class 3), 24VAC, 12VDC.

 

Bosch Security Systems oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie zabezpieczeń, ewakuacji i nagłośnienia. W skład oferty wchodzą systemy telewizji dozorowej, kontroli dostępu, alarmowe, sygnalizacji pożarowej, nagłośnieniowe, kongresowe oraz tłumaczeń symultanicznych. Systemy Bosch stanowią doskonałe rozwiązanie w wielu zastosowaniach, zarówno w instytucjach rządowych, obiektach użyteczności publicznej, jak również budynkach komercyjnych, szkołach i domach. Liczne nagrody branżowe, certyfikaty jakości oraz różnorodna lista obiektów referencyjnych m.in. Stadion Narodowy w Warszawie, PGE Arena w Gdańsku czy Polska Prezydencja, potwierdzają bogate doświadczenie i sukcesy na rynku systemów zabezpieczeń. Jeśli wymagasz rozwiązań, na których możesz polegać, wybierz Boscha.

 
 

Katagoria: porady RTV
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1458  razy.