Co to są kamery IP?

Kamery IP są urządzeniami sieciowymi, które komunikują się z serwerem lub rejestratorem przy użyciu sieci LAN/WAN. Dostęp do nich jest więc możliwy praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Ich główną zaletą jest wysoka jakość przesyłanego obrazu, którego rozdzielczość może wynosić nawet kilkanaście megapikseli.

 

Zalety kamer IP

Kamery IP w chwili obecnej bardzo skutecznie wypierają z użycia starsze modele analogowe. Dzięki cyfrowej rejestracji materiału wideo kamery IP są w stanie go na bieżąco analizować, a także kompresować. Umożliwia to m.in. wyłonienie z nagranego filmu istotnych dla nas scen. Ponadto kamery sieciowe są wyjątkowo proste w montażu, można je bowiem podłączyć do istniejącej już sieci LAN, ponadto dobrze działają nawet na dłuższych odległościach. Cześć z nich jest dodatkowo wyposażona w bezprzewodowe karty sieciowe. Dobrze skonfigurowana kamera IP po włączeniu do sieci jest w stanie wysłać na wskazany adres email zdjęcia z informacją o wykryciu ruchu, dzięki czemu o włamaniu możemy dowiedzieć się w trakcie a nie po fakcie.

Kamery IP pozwalają na zdalny dostęp do podglądu na żywo oraz na zdalną administrację. Wystarczy być podłączonym do sieci internetowej i mieć włączoną zwykłą przeglądarkę. Obraz zapisywany jest na dysku twardym lub w innym, wcześniej już miejscu. Dzięki temu nagrania można zawsze łatwo przeglądać.  W razie potrzeby w każdej chwili można do systemu podpiąć dodatkowe kamery, nie wymaga to przesadnej ingerencji w sprzęt, tak jak to ma miejsce w przypadku kamer analogowych.

 

Na co zwrócić uwagę kupując kamerę IP?

Przede wszystkim należy się zastanowić gdzie zakupione kamery będą wykorzystywane. Nie wszystkie modele posiadają np. wodoszczelną obudowę, która jest niezbędna podczas pracy na zewnątrz. Ponadto warto pamiętać, że wiele kamer nadaje się do stosowania zewnętrznego, ale dopiero po dokupieniu do nich specjalnej obudowy. Oprócz konstrukcji obudowy trzeba także zwrócić uwagę na rozdzielczość zainstalowanego w kamerze sensora optycznego, możliwości wbudowanych kodeków oraz rodzaj zastosowanego obiektywu. Ostatni czynnik jest mniej istotny jeśli kamery wyposażone są w mechanicznie obracaną głowicę. Wszystko zależy zawsze od tego gdzie będzie znajdywała się kamera oraz jakie jest jej główne przeznaczenie.

Kamery IP montowane na zewnątrz muszą być wyposażone w obudowę chroniąca elektronikę i obiektyw przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dobrze jest także jeśli konstrukcja jest odporna na uszkodzenia natury mechanicznej. Na jakość otrzymanego obrazu wpływa natomiast w głównej mierze rozdzielczość zainstalowanego przetwornika obrazu. Im wyższa, tym kamera jest w stanie wychwycić więcej szczegółów. Jednak powoduje to również większe obciążenie strumienia sieciowego. Istotnym elementem każdej kamery jest też obiektyw. To on odpowiada za to ile światła pada na sensor obrazu, co tym samym przekłada się na jakość otrzymanego materiału.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Asmex specjalizującej się w systemach zabezpieczeń, alarmach i kamerach do Twojego domu.

 
 

Katagoria: porady RTV
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2600  razy.