Historia telefonów komórkowych

Przyzwyczajamy się do współczesnych wynalazków ułatwiających nam życie do takiego stopnia, że szybko stają się naszą drugą naturą. Pomimo tego, że telefony komórkowe to stosunkowo nowy wynalazek w historii dziejów, wiele osób nie jest sobie w stanie wyobrazić bez nich życia.

 

Współczesne modele wykroczyły nawet po za granicę nawiązywania połączeń i wysyłania krótkich wiadomości tekstowych i stały się miniaturowymi komputerami. Odbieranie maili, przeglądanie stron internetowych, a nawet gry o złożonej grafice przestały nas dziwić. Zróbmy jednak krok wstecz i przypomnijmy sobie jak to wszystko się zaczęło.

Jak to się mówi potrzeba matką wynalazków i tak waśnie było z telefonami komórkowymi. Pomimo dużej popularności telefonów stacjonarnych na przestrzeni dekad ubiegłego wieku, zaczęto szybko dostrzegać ich limitacje. Największym problemem okazywało się właśnie stacjonarność tych urządzeń. Brak możliwości komunikowania się w każdej chwili mógł być problematyczny kiedy np. doszłoby do wypadku, a w bezpośrednim otoczeniu nie byłoby żadnego domu, z którego można wezwać pomoc.

Był to problem dostrzegalny przez konstruktorów od dawna ponieważ już w latach 40 i 50 ubiegłego wieku, rozpoczęto pracę nad nowym rodzajem telefonu. Pionierem w tej dziedzinie okazała się szwedzka firma Ericsson, która stworzyła prototyp telefonu komórkowego w 1956 roku. Niestety nie wyeliminowano w znaczącym stopniu problem transportu urządzenia ponieważ dzieło Szwedów ważyło około 40 kilogramów. Cena również była zaporowa i oscylowała w granicy nowego samochodu z tamtych czasów. Był to co prawda pierwszy znaczący krok na przód i konkurencja nie zamierzała dawać Ericssonowi wolne pole do popisy, w tej nowej niszy.

Kolejny przełom nastąpił 3 kwietnia 1973 roku kiedy to na rynek został wypuszczony telefon DynaTAC (Dynamic Adaptive Total Area Coverage) firmy Motorola. Waga urządzenia była niewspółmiernie niższa w porównaniu do swojego poprzednika ponieważ wynosiła zaledwie 0,8 kg. Kolejnym krokiem Motoroli w tej dziedzinie było zgłoszenie 16 września 1975 roku patentu pod tytułem Radio telephone system.

Następnym krokiem technologicznym było przesłanie pierwszej wiadomości SMS (Short Massage Service) 3 grudnia 1992 roku. Od tego momentu popularność telefonów komórkowych gwałtownie rosła. Rozpoczęta zakrojone na szeroką skalę kampanie marketingowe mające pokazać potencjalnym konsumentom, że słuchawka bez kabla to najnowszy trend mody i wyznacznik wyższego standardu życia.

Nad Wisłę te aparaty dotarły z lekkim opóźnieniem ponieważ gospodarka kapitalistyczna potrzebowała odrobinę czasu ale sprawnie funkcjonować, a większość inwestorów obawiała się niepewnych wschodnich rynków. Wszystko jednak powoli zaczęło się zmieniać wraz z pojawieniem się pierwszej sieci komórkowej Centertel 18 czerwca 1992 roku. Początkowo jednak były zarezerwowane dla osoby z większym portfelem ponieważ koszt minuty rozmowy oscylował w granicy 1 zł. Wraz z rozwojem rynku zaczęły pojawiać się nowe modele i operatorzy.

Dzięki konkurencji ceny zaczęły spadać, co sprawiło, że obecnie większość posiadaczy telefonów to właśnie właściciele przenośnej wersji tego urządzenia.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę https://aligato.pl/, która prowadzi sklep internetowy z elektroniką, odzieżą i zabawkami. aligato.pl
 
 

Katagoria: porady RTV
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 4637  razy.