Jaki atomizer wybrać do e-papierosa?

E-papierosy w ostatnich latach zyskały znacznie na popularności. Wielu palaczy decyduje się na nie zamiast tradycyjnych papierosów.

 

Każdy e-papieros składa się z baterii, grzałki, która zamienia płyn nikotynowy (liquid np. olejek konopny) w mgiełkę praz zbiornika na płyn i ustnika. Atomizery to elementy wyposażone w grzałkę. Grzałki do e-papierosów są zanurzone w liquidzie. W momencie wciągania przez ustnik powietrza przepływa ono przez atomizer, podgrzewający płyn. W ten sposób do płuc dostarczany jest płyn nikotynowy. Jednocześnie nie występuje efekt spalania.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym vapuj.pl.

 

Grzałki do e-papierosów i ich rodzaje

Atomizery – systemu, które dostarczają liquid oraz napięcie do grzałki mogą mieć różne formy. Płyn może bowiem swobodnie pływać wokół grzałki bądź być wsiąknięty w specjalna watę. Pierwsze rozwiązanie to clearomizer (od ang. clear – przezroczysty), gdzie widać ilość pozostałego jeszcze płynu. Drugi system (watkowy) to kartomizer, wprawdzie nie widać ile płynu zostało do końca, ale jest mniej zawodny i bardziej ekonomiczny. Jednak watka ogranicza również walory smakowe oraz ilość wydychanej mgiełki, a także utrudnia mieszanie się smaków liquidu. Do niedawna popularnością cieszył się także system TANK. Był to plastikowy nabój wypełniony liquidem, który nabijano na atomizer. Pomysł został przeniesiony z piór atramentowych, jednak nie należał do najlepszych rozwiązań, gdyż często dochodziło do przecieków. W tej chwili TANK odchodzi już powoli do lamusa. Kartomizery są mniejsze i łatwiejsze w obsłudze, natomiast clearomizery pozwalają na przechowywanie większej ilości liquidu.

 

Clearomizery

Rodzaj systemu grzewczego jest bardzo ważny w e-papierosie.W tej chwili na rynku najpopularniejsze są dwie opcje – clearomizery oraz kartomizery. Pierwsze z nich są bardzo proste w obsłudze, a dodatkowo przezroczysta powłoka pozwala na nieustanne kontrolowanie ilości pozostałego w środku płynu. Najlepsze są modele, w których istnieje możliwość wymiany grzałki. Najlepiej robić to regularnie co kilka tygodni, dzięki czemu e-papieros posłuży dłużej i będzie dostarczał bardziej intensywnych doznań smakowych. Clearomizery dzieli się na górnogrzałkowe, które napełnia się od góry po wyjęciu ustnika oraz dolnogrzałkowe, gdzie system grzewczy znajduje się przy dnie zbiornika z liquidem. Oba rozwiązania maja swoje wady i zalety. W pierwszy przypadku podczas kończenia się płynu e-papieros trzeba przechylać, w drugim może dochodzić do wycieków. Podczas zakupu clearomizera należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania, gdyż wiele modeli jest niezbyt solidnie wykonanych, szybko się niszczą i zaczynają przeciekać.Istotnym ich elementem jest także gwint, musi on być dopasowany do danego modelu e-papierosa. Większość dostępnych na rynku urządzeń ma gwint eGo 510. Ponadto warto wziąć pod uwagę pojemność, jeśli będzie wynosić mniej niż 1 ml clearomizer trzeba będzie bardzo często uzupełniać.

 

Kartomizery

W przypadku kartomizerów płyn nikotynizujący jest wsączony w specjalną watkę. Podczas palenia nie wiadomo więc jak dużo liquidu jeszcze pozostało do końca. Ponadto niezbyt dobrze wpływa ona na jakość odczuwalnego smaku samego płynu, gdyż go tłumi. Mniejsza jest także ilość samej wdychanej mgiełki. Utrudnione jest też mieszanie się różnego rodzaju płynów, gdyż kartomizer mieści ich po prostu mniej. Jednak system ten jest znacznie mniej awaryjny niż clearomizer i wolniej ulega zużyciu. Ma z tego powodu swoich zagorzałych zwolenników. Wybór uzależniony jest od osobistych preferencji.

 
 

Katagoria: porady RTV
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1815  razy.