dla kupujących – telefony komórkowe

Porady specjalistów

 

JACEK FILIPOWICZ, redaktor mGSM.pl

 

Każdy rok przynosi w branży komunikacyjnej bardziej nowoczesne i interesujące urządzenia.

W owczym pędzie za nowościami zapominamy o tym, co rzeczywiście ważne w codziennej komunikacji – a istotna jest przede wszystkim wygoda, dopasowanie telefonu czy smartfonu do potrzeb i możliwości finansowych. Każdy ma swoje ulubione urządzenie, do którego porównuje kolejne nabytki. Nie pomoże najlepiej działająca technologia dotykowa, wielki ekran, czy mnogość interfejsów komunikacyjnych, jeśli nowy smartfon nie oferuje funkcji, do których byliśmy przyzwyczajeni. Pracownicy operatora, często w dobrej wierze, namawiają nas na telefony najpopularniejsze, z szeregiem zalet, ale niekoniecznie odpowiadające naszym oczekiwaniom. Jeśli chcielibyśmy telefonu idealnie dopasowanego, musimy się go nauczyć.

Niekoniecznie wszystkich tych zawiłych i skomplikowanych terminów; wystarczą te, które są nam potrzebne. Nowoczesne smartfony mają zazwyczaj skomplikowany system operacyjny, podobny jak w przypadku biurkowego komputera. Warto na wstępie poczytać o ograniczeniach głównych występujących rynku systemów – to pozwoli dokonać wstępnego wyboru, szczególnie jeśli możliwości systemu skonfrontujemy z możliwościami kieszeni. Na szczęście producenci starają się o dostępność smartfonów w każdej niszy ekonomicznej, dopasowując ich wyposażenie do możliwości przeciętnego Kowalskiego. Jeśli nie zadowala nas prosta komórka, warto podpisując umowę z operatorem zadbać o odpowiednią taryfę obejmującą wymianę danych – w ten sposób można uniknąć niespodziewanych kosztów, generowanych przez oglądanie filmów w serwisach wideo, czy korzystanie z portali społecznościowych.

– Ale nawet wyważona taryfa internetowa nie pomoże, jeżeli nie będziemy korzystali z przesyłu danych rozsądnie. Jeśli nie używamy Internetu – wyłączmy wymianę danych. Aktualizujmy poszczególne aplikacje tylko wtedy, gdy tego chcemy – wystarczy wyłączyć zautomatyzowany system update’ów. Problemu konfiguracyjne z wiązane z poszczególnymi funkcjami powinien pomóc rozwiązać operator, co nie przeszkadza, by samodzielnie nauczyć się konfiguracji Wi-Fi w sieci domowej, parowania urządzenia ze słuchawką Bluetooth, czy ustawienia parametrów MMS-ów.

Najlepszym doradcą w kwestii nowoczesnego urządzenia mobilnego jest jego przyszły użytkownik. Warto o tym pamiętać, gdy wybieramy kolejny, nowszy gadżet. Warto zachować zdrowy rozsądek i wiedzieć czego się chce jeszcze przed rozmową z konsultantem.

 

Źródło
 
 

Katagoria: porady RTV
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 1191  razy.