Telewizory – preferencje zakupowe

Rynek telewizorów charakteryzuje niezwykle wysoka dynamika rozwoju. Z oczywistych względów jednak, najnowsze i najnowocześniejsze, a co za tym idzie najdroższe urządzenia nie są najczęściej wybierane przez kupujących. Dlatego tak ważne jest, aby nie tyle starać się nadążyć za technologią, co poszukać modelu, który spełni nasze, nie zawsze przecież wygórowane wymagania.

Jeśli zdecydujemy się przy zakupie na zaawansowane opcje, nasz telewizor stanie się multimedialnym centrum rozrywki. Telewizja internetowa czy przeglądanie stron www na dużym ekranie TV? Dlaczego nie. Szukanie pilota, aby przełączyć kanał to też może być już przeszłość. Przecież możemy zmienić stację lub wyłączyć telewizor za pomocą głosu… Nie wspominając już o funkcjach, które spersonalizują nasz odbiornik do tego stopnia, że wybiorą programy, które mogłyby nas zainteresować oraz nam o nich przypomną.

 

Raport specjalny, który mamy przyjemność Państwu zaprezentować, ma za zadanie rozwiać wszystkie wątpliwości, które pojawiają się przy zakupie telewizora. Oprócz omówienia trendów, którymi kierują się internauci, czytelnicy znajdą w nim porady zaproszonych ekspertów. Jakie telewizory były poszukiwane najczęściej – LCD, LED, 3D a może telewizory plazmowe? Produkty których marek internauci wybierali najchętniej? Czy zwracali uwagę na wielkość odbiornika czy bardziej interesowały ich zaawansowane funkcje?

 

Wielkość

Czy wielkość telewizora ma znaczenie? Prawie 40% użytkowników porównywarki Skąpiec.pl uważa, że jak najbardziej. Analizując ich preferencje, można nawet posunąć się do wniosku, że jest to podstawowe i najważniejsze kryterium wyboru telewizora. Niewielu z nas wyobraża już sobie oglądanie ulubionego filmu czy serialu na malutkim ekranie, na którym trudno o szczegóły. Statystyki Skąpiec.pl pokazują, że coraz częściej sięgamy po duże, ponad 40 calowe ekrany. Najczęściej wybieraną wielkością w okresie od kwietnia do czerwca (13,53% wyborów internautów) były jednak telewizory 32”. Ponad 10% internautów poszukiwało 40- lub 42-calowych odbiorników, niespełna 9% szukało ekranu o rozmiarze 46”.

 

Producent

Producenci telewizorów prześcigają się w tworzeniu coraz atrakcyjniejszych ofert i oferują nam coraz to bardziej zaawansowane opcje. Niektórzy spośród nich słyną z technologii, których nie mają konkurencyjne marki, jeszcze inni z jakości obrazu i dźwięku. Ponad 20% internautów zdecydowało się szukać telewizora wybierając właśnie filtr „Producent” i było to, zaraz po wielkości, naistotniejsze kryterium wyboru. Aż 33% poszukiwało odbiornika telewizyjnego firmy Samsung, ten fragmenty bym usunęła. Na drugim miejscu uplasowały się telewizory LG z prawie 18% popularnością, zaś najlepszą trójkę zamyka firma Panasonic – 14,45 punktów procentowych. Zaraz za nią znalazły się telewizory Sony (ponad 12%). Pięcioprocentowy próg przekroczyły również firmy Philips (6,41%) oraz Sharp (5,48%).

 

Technologia

Technologia produkcji telewizora była, po wielkości ekranu i producencie, najchętniej wybieranym filtrem przez poszukujących telewizora. Ponad 13% użytkowników na początku swoich poszukiwań decydowało, czy chciałoby zakupić telewizor LED, LCD czy też plazmowy. Na świecie telewizory LCD są najczęściej wybieranym rozwiązaniem wśród odbiorników telewizyjnych. Mimo, że nie zapewniają takiej jakości obrazu jak telewizory plazmowe czy LED, są najtańsze, a ich wady są dla przeciętnego telemaniaka niezauważalne.

Wśród użytkowników Skąpiec.pl to jednak telewizory LED wiodły prym. Aż 75% internautów rozglądało się właśnie za takim odbiornikiem. Telewizory plazmowe zainteresowały już tylko 13% poszukujących, zaś technologia LCD cieszyła się najmniejszym, 11-procentowym, zainteresowaniem.

 

Częstotliwość odświeżania i rozdzielczość

Niektórzy z internautów zagłębili się w bardziej zaawansowane parametry – ponad 8% użytkowników poszukiwało telewizora po częstotliwości odświeżania, a 5,28% po rozdzielczości. Pierwszy parametr to wyrażana w Hercach (Hz) ilość obrazów wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Teoretycznie, im więcej herców, tym płynniejszy ruch w dynamicznych scenach. W typowych sytuacjach nie będziemy jednak w stanie odczuć wyraźnej różnicy. Stąd też prawie 30% poszukujących telewizora wybierało najniższą z opcji – 100 Hz, a niespełna 23% 200 Hz.
W przypadku drugiego parametru, internauci w zdecydowanej większości (85,68%) wybierali rozdzielczość 1920×1080, która w tej chwili uznawana jest już za standard. Tylko niewiele ponad 5 procent poszukujących zdecydowało się wybrać rozdzielczość 2560×1080. Co ciekawe, większa liczba użytkowników poszukiwała telewizora UltraHD (3840×2160) niż obsługującego rozdzielczość HD Ready (1024×768 i 1280×720).

 

Dodatkowe funkcje

Prawie 5% użytkowników szukało telewizora, który nie tylko będzie spełniał ich oczekiwania pod względem jakości obrazu czy komfortu oglądania, ale będzie multimedialnie rozbudowanych sprzętem. Niemal połowa internautów (45,14%) chciałaby, aby telewizor mógł łączyć się bezprzewodowo z internetem za pomocą WiFi i aby miał możliwość oglądania trójwymiarowego obrazu (42,74%). Już tylko niespełna 4% poszukujących wybierało filtr „Ethernet”, czyli możliwość łączenia się z internetem za pomocą kabla, a 2,51% chciałoby mieć wbudowane DVD. Pewne jest natomiast, że dodatkowych funkcji będzie z roku na rok przybywać, gdyż na rynku pojawiają się coraz to nowe pomysły, jak ułatwić telemaniakom życie.

 

Podczas wyboru dobrego telewizora warto kierować się nie tylko ceną i wyglądem.

Należy też zwrócić uwagę na to, jaką posiada specyfikację techniczną. Jak to jednak zrobić, skoro parametry opisane są w niezrozumiały dla przeciętnego kupującego sposób? Z pomocą przychodzą zaproszeni przez nas eksperci. Odpowiadają, czym się kierować przy zakupie odpowiedniego sprzętu oraz tłumaczą najczęściej pojawiające się zagadnienia. Zwracają także uwagę na trendy, które za jakiś czas (prawdopodobnie niedługi) pojawią się na polskim rynku. Warto przyjrzeć się im bliżej, gdyż telewizor to zakup na co najmniej kilka lat.

 

Słownik pojęć używanych w nowoczesnych odbiornikach TV

Odbiorniki telewizyjne:

HD Ready – wyświetlają sygnał o wysokiej rozdzielczości. Wymagania stawiane odbiornikom TV opatrzonym takim logo to m.in.: rozdzielczość ekranu 1280×720, wyjście cyfrowe DVI lub HDMI obsługujące HDCP (przesyłanie obrazu i dźwięku w postaci cyfrowej oraz w wysokiej rozdzielczości, dodatkowo sygnał jest zabezpieczony przed nieuprawionym dostępem)

HD Full – potrafią dodatkowo wyświetlać obraz o rozdzielczości 1920×1080

3D – wyświetlają obraz trójwymiarowy. Oczywiście aby można było oglądać obraz 3D, program TV musi być nadawany w odpowiednim formacie. Dodatkowo do odbioru zazwyczaj potrzebne są specjalne okulary.

Smart TV – dodatkowo potrafią wyświetlać treści multimedialne z Internetu. Zazwyczaj z poziomu ekranu takiego TV istnieje dostęp do portali społecznościowych (Facebook, Twitter), przęglądarki oraz do serwisów udostępniających materiały filmowe na życzenie. Niektóre telewizory umożliwiają również sterowanie gestami, np. przełączanie programu odbywa się za pomocą ruchu ręką zamiast wciśnięcia guzika na pilocie.

DVB-T – mają wbudowany tuner cyfrowej telewizji naziemnej

DVB-C – mają wbudowany tuner cyfrowej telewizji kablowej

DVB-S, DVB-S2 – mają wbudowany tuner cyfrowej telewizji satelitarnej

USB – telewizor ma możliwość podłączenia poprzez złącze USB zewnętrznego nośnika danych (np. pendrive) i oglądania materiałów na nim zgromadzonych (filmy, zdjęcia)

LED – rodzaj podświetlania matrycy telewizora LCD, które pozwala zmniejszyć zużycie energii. Wyróżnia się dwa rodzaj podświetleń: krawędziowe (diody rozmieszczone przy górnej krawędzi telewizora) oraz bezpośrednie (diody rozmieszczone pod ekranem TV). Bezpośrednie podświetlenie gwarantuje lepszy kontrast, a krawędziowe – dłuższą żywotność ekranu.

Częstotliwość odświeżania, np. 100 Hz, 200 Hz, 400 Hz – taki parametr mówi nam, jak często odświeżany jest obraz na ekranie telewizora. Teoretycznie im większa częstotliwość tym obserwujemy większą płynność ruchu i coraz większą redukcję tzw. smużenia ekranu.

 

 Jak wybrać telewizor: LCD, LED czy plazma?

Czym różnią się ekrany LED, LCD i plazma? Jaki będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie? Wybór rodzaju ekranu to podstawowa decyzja podczas zakupu telewizora, chociaż dla wielu jedyną wyraźną różnicą jest wielkość telewizora. Różnic jest więcej i warto podjąć świadomą decyzję.

 

LED a LCD

Obecnie najpopularniejsze na rynku są telewizory z ekranami LED. Mają one bardzo dużo wspólnego z odrobinę starszymi technologicznie ekranami LCD. Różnica sprowadza się głównie do rodzaju podświetlenia ekranów: w przypadku ekranów LCD ekran podświetlany jest od tyłu świetlówkami, a w ekranach LED jest to krawędziowe podświetlenie diodami LED.

W konsekwencji telewizory z ekranami LED mają szereg zalet nad ekranami LCD:

– są znacznie cieńsze i lżejsze,

– zużywają mniej energii elektrycznej,

– oferują lepszy kontrast i czerń.

W pozostałych względach ekrany LCD i LED nie różnią się zbyt istotnie, aczkolwiek często można spotkać się z opinią, że parametry matryc użytych w telewizorach LED są zazwyczaj o wiele lepsze, co związane jest z polityką prowadzoną przez większość producentów, którzy chcą przekonać klienta do telewizorów LED, a telewizory LCD zazwyczaj traktowane są jako ekonomiczne produkty z niższej półki (choć w wielu wypadkach mogą nie tylko nie odbiegać, ale też i przewyższać jakością obrazu wiele telewizorów LED).

Wspólne pozostają wady:

– nienaturalne odwzorowanie kolorów

– brak prawdziwej czerni (szczególnie widoczne przy zgaszonym świetle)

– występujące problemy z martwymi pikselami

– niepełny kąt widzenia

– smużenie obrazu

 

Plazma

Telewizory plazmowe są najdłużej obecne na rynku, a sama technologia ma sporo wspólnego ze starymi telewizorami kineskopowymi. Telewizory te są grubsze od telewizorów LCD i LED, ale przede wszystkim znacznie cięższe i trudniejsze w transporcie. Problematyczne może być już samo przewiezienie telewizora do domu, ponieważ nie tylko potrzebne będą przynajmniej dwie osoby, ale także konieczne jest zachowanie pionowej pozycji telewizora, który w przeciwnym wypadku może ulec uszkodzeniu. Podobnie mocując telewizor do ściany będziesz zmuszony do większej inwestycji w solidniejszy uchwyt. Inne wady telewizorów plazmowych obejmują większe zużycie prądu (nawet dwa razy większe) oraz fakt, że ze względu na technologię niemożliwe jest kupno telewizora plazmowego o przekątnej mniejszej niż 32’’.

Co przekonuje użytkowników telewizorów plazmowych?

Jakość obrazu. Do zdecydowanych atutów ekranów plazmowych należą bowiem:

– doskonale odzworowane kolory

– bardzo dobry kontrast

– prawdziwa czerń

– szeroki kąt widzenia

– brak efektu smużenia (widocznego na telewizorach LCD i LED)

 

Źródło

Zapraszamy do rankingów telewizorów.

 
 

Katagoria: porady RTV
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 2397  razy.