Telewizor dla kinomaniaka

Szeroki wybór odbiorników telewizyjnych może przyprawić o zawrót głowy i zamiast ułatwić wybór podczas zakupów – utrudnić go. Dlatego warto przed wyruszeniem na poszukiwania telewizora idealnego sprawdzić, co mają do zaoferowania producenci tych urządzeń.

Jeszcze do niedawna największą nowość wśród odbiorników telewizyjnych stanowiły te odtwarzające obraz w technologii 3D. Dzisiaj jedną z największych nowinek są telewizory OLED z zakrzywionym ekranem. Oprócz nich możemy w sklepach ze sprzętem RTV spotkać urządzenia z oznaczeniem 4K. Czym się one charakteryzują i co oferują telewidzowi?

4K Ultra HD

Telewizory 4K

Obecnie do standardu należy w telewizorach rozdzielczość Full HD wynosząca 1920×1080 pikseli. W odbiornikach 4k zastosowano rozdzielczość 3840×2160 (na tym samym panelu 4K znajduję się cztery razy więcej pikseli), a to w sposób zauważalny podnosi jakość wyświetlanego obrazu. Warto przy tym wspomnieć, że tak duża gęstość pikseli pozwala na komfortowy odbiór filmów w mniejszej odległości od odbiornika. Oznacza to, że nawet w niewielkim pomieszczeniu będzie można obejrzeć film na dużym ekranie i w wysokiej jakości obrazu, bez pojawiania się nieestetycznego wrażenia sitaki. Ponadto telewizory 4K charakteryzują się dużym nasyceniem barw i wysoką wyrazistością szczegółu wyświetlanych treści, dlatego taki ekran z pewnością spełni wymagania fotografów. Do niedawna podstawowym zarzutem przeciwko tego typu odbiornikom była mała dostępność filmów czy programów w rozdzielczości 4K. Powoli jednak przestaje to być problemem – obecnie coraz więcej pełnometrażowych produkcji kinowych można dostać w tej rozdzielczości, a producenci tego typu telewizorów mają dla swoich klientów promocyjną ofertę, w ramach której udostępniają za darmo filmy 4K. Najbogatszy wybór mają osoby decydujące się na zakup telewizorów marki LG (80 filmów w ramach oferty Nowe Kino LG 4K) – więcej informacji na www.lg.com/pl/telewizory-4K-ultra-hd.

 

Telewizory OLED

OLED to skrót od Organic Light-Emitting Diode (organiczne diody świecące). Dzięki ich wykorzystaniu matryca telewizora jest źródłem światła sama w sobie (w odbiornikach typu LED ekran podświetlany jest za pomocą specjalnych lamp). Takie rozwiązanie przekłada się oczywiście na jakość wyświetlanego obrazu – jest on bardziej realistyczny ze względu na krótki czas reakcji (dzięki temu obraz nie rozmywa się nawet podczas dynamicznych scen), wierne odwzorowanie całej gamy barw, a także dużą rozdzielczość. Ponadto tego typu odbiorniki mają zazwyczaj dużą przekątną ekranu, co dodatkowo wpływa na komfort podczas oglądania ulubionych filmów czy programów. Ponieważ zastosowanie niezwykle cienkich diod umożliwia stworzenie matrycy o grubości wynoszącej zaledwie kilka milimetrów, niektórzy producenci tego typu odbiorników oferują modele z zakrzywionym ekranem. Dzięki temu oglądający mają wrażenie jakby byli otoczeni przez wyświetlany obraz; kolory są nasycone, a czerń głębsza. Ponadto niezależnie od tego czy patrzymy na środek ekranu, czy tez jego obrzeża, jego jakość jest tak samo wysoka. W tego typu modelach nie pojawia się też problem uszkodzonych pikseli.

 

 
 

Katagoria: porady RTV
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2206  razy.